featured
mucevher-ihracatinin-yuzde-80ni-4-gunde-gerceklesecek.jpg

Mücevher İhracatının Yüzde 80’ni 4 Günde Gerçekleşecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük beş mücevher fuarı arasında yer alan, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası mücevher ihtisas fuarı Istanbul Jewelry Show, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.  Informa Markets tarafından 6-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde Elmas Kule sponsorluğunda gerçekleştirilen fuar, 40 bin metrekarelik alanda 120’den fazla ülkeden 23 binin üzerindeki sektör profesyonelini yerli ve yabancı 1.000 firma ve marka ile bir araya getirecek. Fuarda gerçekleşecek iş görüşmeleri ve imzalanacak anlaşmalar ile birlikte Türkiye mücevher ihracatının yüzde 80’ine yakının gerçekleşmesi hedefleniyor.

 

Dünyanın en büyük beş mücevher fuarı arasında yer alan, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası mücevher ihtisas fuarı Istanbul Jewelry Show, ziyaretçilerine kapılarını açtı. Elmas Kule sponsorluğunda Informa Markets tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, Informa Markets Genel Müdürü Atilla Marangozoğlu, Istanbul Jewelry Show Fuar Direktörü Tuğber Yaşa ve protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesimi ile başladı. Kurdele töreninin ardından Mehter gösterisinin yapıldığı fuar, 9 Ekim Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuarın, bilgi sponsorluğunu JTR Jewellery Technology Research, kasa sponsorluğunu ise Loomis üstleniyor.

 

120 den fazla ülkeden 23 binin üzerinde mücevher sektör profesyoneli, 1.000 firma ve marka ile bir araya gelecek. Katılımcılar fuarda; pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve gümüş ev eşyası, altın montür, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine-ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ürün ve hizmetlerini sergileyecek. Fuarın, bilgi sponsorluğunu JTR Jewellery Technology Research, kasa sponsorluğunu ise Loomis üstleniyor.

 

“6 Milyar Dolarlık Sektör İhracatını Bu Yıl Aşmayı Hedefliyoruz”

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kuredele kesimi öncesi yaptığı konuşmada,” Avrupa ve Amerika'da resesyonun konuşulduğu bir dönemde İstanbul'da aynı anda iki fuarı açıyoruz. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yereldeki kuyumculuk sektörü, altın, tasarım alanındaki projeleri destekliyoruz. Kahramanmaraş'ta Türkiye'nin en büyük kuyumculuk sanayi sitesini inşa ettik. Oraya bir tasarım merkezini, Avrupa Birliği'yle beraber kurduk. Trabzon'da yerel üreticileri destekleyen bir projeyi gene Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz hayata geçirdik.

 

Eskiden bizim firmalarımız, İtalyanların tasarımlarından esinleniyorlardı. Şimdi yabancılar gelip bizim firmalarımızın, ustalarımızın tasarımlarından etkileniyorlar. Bu da sektörün geldiği noktayı göstermesi açısından önemli. Geçen sene 6 milyar dolar olan sektör ihracatını bu sene aşmayı hedefliyoruz . 2002 yılında ülkemizde bir gram bile altın çıkarılmıyordu. Toprağın altında bu değerler yatıyordu. Şu anda kırk tonun üzerinde yıllık altın imalatımız var. Yerin altından bunu çıkarıp değer olarak ekonomiye kazandırıyoruz. Yeni yatırımlar orada da devam ediyor. Orada da iyi gelişmeler olacak.Mücevher fuarımız inşallah bol bereketli kazançlara kapı açacak. Biz tüm İstanbul'u, Türkiye'yi mücevher fuarına bekliyoruz. Gelsinler, görsünler. Dört gün boyunca fuarımız devam edecek." dedi.

 

 

 “Amacımız İhracatı Desteklemek”

Her fuarda mücevher sektörünün gücü ve ihracatı arttığının altını çizen Istanbul Jewelry Show Kurucu Ortağı Şermin Cengiz ise, “ Bu da bizim küresel rekabet güzümüzü arttırıyor. Bu fuarda da amacımız 36 yıldır olduğu gibi ihracatı desteklemek, sektörü daha ileriye taşımak. İstanbul’umuz her zaman olduğu gibi 4 gün boyunca mücevher parıltıları ile yerli ve yabancı tüm katılımcıları büyüleyecek. Fuarımız kapsamında yapılacak yeni anlaşmalar ile sektörümüzün gücünü bir kez daha artıracak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 

 

 Fuar alanında özel olarak oluşturulan Designer Club’da tasarımcılar büyük ilgi çeken tasarımlarını ve ürettikleri mücevherleri sergileyecekler. Bu onlara yeni fırsatlar sunarken, dünyaya açılmalarını sağlayacak. Aynı zamanda fuarda Mücevher İhracatçıları Birliği ve İstanbul Kuyumcular Odası iş birliğinde düzenlenecek “Art for Jewellery – Inspiration Hub” etkinliğine de ev sahipliği yapacağız. Burada değerli sanatçılarımızı ağırlayarak, gerçekleşecek panellerde sektöre yeni açılımlar sağlayacağız” İfadelerini kullandı.

 

Mücevher Sektörünün Gelişimini Destekleyici Etkinlikler Düzenlenecek

Mücevher İhracatçıları Birliği ve Istanbul Jewelry Show'un ortak projesi olan Designer Club ile takı tasarımcıları ve ustaları ürettikleri tasarım ve takıları onlara ayrılan özel bir stantta sergileme şansı buluyor.  Fuar alanında oluşturulan bu bölüm ile tasarımcılar, yeni fırsatların kapılarını aralarken, dünyaya da açılıyor.  Fuar ayrıca Mücevher İhracatçıları Birliği ve İstanbul Kuyumcular Odası iş birliğinde düzenlenecek “Art for Jewellery – Inspiration Hub” etkinliğine de ev sahipliği yapacak.  Farklı projelerle gelişerek, sanatın ve sanatçıların mücevher sektörüne katkıda bulunmasını amaçlayan etkinlikler, “ Kültür Sanat ve Mücevher”,  “Moda, Kültür ve Sanatın Mücevher Sektörümüzün Markalaşmasına Etkisi”,  “Moda, Kültür ve Sanatın Mücevher Sektörümüzün Markalaşmasına Etkisi” başlıklarında panellere sahne olacak. 6 Ekim Perşembe günü, saat 13:00’de gerçekleşecek olan etkinliğin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Sn. Pervin Ersoy da katılarak ilk panelde konuşmacılar arasında yerini aldı.. 7 ve 8 Ekim tarihlerinde saat 13.30’da başlayacak panellere Yönetmen ve Sanatçı Hamdi Alkan, Sanatçı Gültekin Çizgen, Arkeolog Nezih Başgelen, Moda Tasarımcısı Dr. Özlem Süer gibi isimler katılacak.

 

Fuar Alanında Sürdürülebilirlik 

Sürdürülebilirlik vizyonu ile fuarda çevreye duyarlı birçok çalışma, konunun önemine dikkat çekiyor. Etkinliğin karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla; basılı materyallerin azaltılması, yaka kartlarını ve fuar halılarını geri dönüştürülmesi, LED teknolojisi kullanarak elektrik tasarrufu sağlanması, kağıt kullanımını azaltmak için ziyaretçi anketlerini tablet aracılığıyla online yapılması, CO2 emisyonunu en aza indirmek adına katılımcı ve ziyaretçileri, fuar alanına toplu taşıma ile ulaştırılması gibi detaylar ön plana çıkıyor.

 

B2B fuar ile sadece sektör profesyonelleri bir araya gelecek 

Mücevherat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bir araya gelmesi ve özellikle uluslararası pazarlarda etkinlik göstermesi adına düzenlenecek olan Istanbul Jewelry Show,   ithalat ya da ihracat yapan firmaların müşteri ve tedarikçi bulma konusunda yeni alıcıları veya ticari iş ortaklarını daha kolay bulabilme fırsatı sunmuş olacak. Sektörün Türkiye ekonomisine olan katkısına vurgu yapacak olan fuar, dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcıları ağırlayacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Mücevher İhracatının Yüzde 80’ni 4 Günde Gerçekleşecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kadıntime ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin