featured
ya-siz-goreve-ya-biz-greve.jpg

“Ya siz göreve ya biz greve”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birlik ve Dayanışma Sendikası,  görevi başındayken şiddete uğrayıp vahşice öldürülen ve ağır yaralanan doktorlar için yetkililere çağrıda bulundu: “Ya siz göreve ya biz greve”

 

Birlik ve Dayanışma Sendikası Yönetim Kurulu, sağlıkta şiddete uğrayıp hayatını kaybeden ve ağır yaralanan doktorlar ile sağlık çalışanları için açıklamada bulundu. Yetkilileri sağlıkta şiddet için caydırıcı bir yasa yapmaya davet eden sendika üyeleri, sağlıkta şiddete karşı gerekli önlemler alınmazsa grev yapacaklarını bildirdi.

Yaptıkları açıklamada, “6 Temmuz 2022’de Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya silahlı saldırı sonucu vahşice öldürüldü. Doktorumuzun görevi başında yaşanan cinayet derin bir üzüntü ve tepkiye neden oldu. Bu durum sağlıkta şiddet için çıkarılmış yasa ve sözde önlemlerin yetersiz ve eksikliğini açıkça gösteriyordu. Tüm sağlık meslek örgütleri ile ülke çapında 2 gün iş bırakıldı. Aynı zamanda,  1 Ağustos 2022’de TBMM olağanüstü toplantıya çağırıldı. Sağlıkta şiddete etkin ve acil çözüm gündemiyle milletvekilleri göreve davet edildi. Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak Ana Muhalefet Partisi’nin olağanüstü genel kurul çağrısına destek ve katkı sunmuş, TBMM’nin etkin, caydırıcı ve gerçek bir “Sağlıkta Şiddet Yasası” için çalışması gereğinde ısrar etmiştik. 1 Ağustos 2022 günü toplantıda yeter sayısı sağlanamadı. TBMM şiddeti engellemeyi kendine görev edinmedi. 7 Ekim’de tam iki ay sonrasında İzmir Torbalı’da Aile Hekimi Dr. Ekin Hürel Günay mesai çıkışında üç kişi tarafından sopalarla alçakça ve vahşice darp edildi. Suçlular 3 kişi değil, şiddeti yok sayanlar, görmezden gelenler, şiddete ortam sağlayanlardır.” ifadelerini kullandı.

 

 

“Suçlular caydırıcı önlemler almayan yetkililerdir”

 

Birlik ve Dayanışma Sendikası yetkilileri, şiddete uğrayan doktor ve sağlık çalışanları için asıl suçlunun caydırıcı yasa çıkarıp, önlem almayan yetkililer olduğunu dile getirdi. Sendika Üyeleri, “Şiddete güç verenler, sağlıkta şiddeti durdurmaya çaba göstermeyenler, etkin, caydırıcı önlemler almayanlar en az şiddet uygulayanlar kadar suçludur. Sağlık çalışanlarına güvenli çalışma ortamları sunmayanlar, çalışanların can güvenliğini önemsemeyenler, 1 Ağustos’ta sağlıkta şiddet için toplanmayıp, görevini yerine getirmeyenler suçludur.” dedi.

 

 

“Sesimizi duyurana kadar haykıracağız”

 

Birlik ve Dayanışma Sendikası üyeleri sağlıkta şiddetin son bulması için yetkililerin acil önlemler alması gerektiğini söyledi ve seslerini duyurana kadar bu mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Sendika üyeleri, açıklamalarını aşağıdaki gibi sürdürdü:

“Sağlıkta şiddet sona ersin diye haykırdık, haykırıyoruz. Şiddetin her türlüsü engellensin, can ve iş güvenliği sağlansın diyoruz. Yıllardır yetkili ve sorumluları göreve çağırıyoruz. Sağlıkta şiddet durmuyor, devam ediyor, artıyor. Her gün, her yerde yaşanıyor. Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak görevini yapmayanlara, can ve iş güvenliğimiz için yaşam hakkımız için, “YA SİZ GÖREVE YA BİZ GREVE” diyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

“Ya siz göreve ya biz greve”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kadıntime ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin